Vláda ČR na svém zasedání 24. dubna t.r. schválila usnesení, jímž se zavazuje zjednodušit výstavbu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Zmíněné usnesení je v souladu se závazky, které pro ČR vyplývají z balíčku Fit-for-55 a ze Směrnice o podpoře energie z obnovitelných zdrojů (zkráceně RED 3). Ta vstoupila v platnost na podzim 2023 a do národního práva má být transponována nejpozději v květnu 2025. Toto usnesení je také v souladu se snahou Česka posílit energetickou bezpečnost a nezávislost na dovozech fosilních paliv z Ruska a dalších států. Tento článek analyzuje obsah zmíněného vládního usnesení a zabývá se kroky, které na něj budou muset navázat, aby ke zjednodušení výstavby OZE došlo.
Výstavbu nových kapacit obnovitelných zdrojů energie vyžaduje závazek členských států EU snížit emise skleníkových plynů, zejména balíček Fit-for-55 (vytyčuje cíl snížení emisí o 55 % do roku 2030) a na něj navazující směrnice RED3. Aby členské státy EU mohly splnit svůj dekarbonizační závazek, budou muset současné kapacity OZE zdvojnásobit. Výstavba nových OZE v takovém objemu a jejich zprovoznění do roku 2030 nutně vyžaduje usnadnění jejich výstavby.
Povinnost zjednodušit povolovací procesy a výstavbu OZE zakotvila směrnice RED 3 v nově vložených článcích 15a až 15c a 16 až 16e (dále také odst. 46 recitálu). Evropská komise odůvodňuje požadavek zavedení zjednodušeného povolovacího procesu skutečností, že se jedná o věc převažujícího veřejného zájmu (článek 16f). Podstatou zjednodušeného povolování výstavby bude zřízení tzv. akceleračních zón. Proces povolování výstavby v těchto zónách nesmí trvat déle než 12 měsíců.
Akcelerační zóny budou přesně vymezená území, kde již skutečnost, že dané území je součástí akcelerační zóny obsahuje fakt, že pro toto území úřady předběžně schválily výstavbu OZE. Specifické podmínky pro konkrétní OZE v dané zóně bude definovat vymezení konkrétní akcelerační zóny. Například to bude znamenat, že pokud bude projekt splňovat předem obecně vymezené parametry, bude moci procházet např. zjednodušeným procesem posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA). Typy staveb, jejichž povolování bude v akceleračních zónách jednodušší, zahrnují zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární parky nebo větrné farmy. Směrnice RED 3 dává státům možnost (článek 15c) z akceleračních zón vyloučit zařízení na biomasu a vodní elektrárny. Usnesení vlády neobsahuje informace, jak bude v této věci postupovat Česko.
Z usnesení vlády vyplývá, že povolovací postup u projektů týkajících se energie z obnovitelných zdrojů v oblastech vhodných pro zrychlené zavádění OZE nepřekročí 12 měsíců. Povolovací postupy pro modernizaci zařízení na výrobu energie, pro nová zařízení s elektrickou kapacitou nižší než 150 kW, pro skladování energie na stejném místě, včetně energetických a tepelných zařízení, i pro jejich připojení k soustavě ve vhodných oblastech nesmějí překročit šest měsíců. Směrnice RED 3 také požaduje zkrácení povolovacích procesů mimo akcelerační zóny; zde žádá, aby povolovací proces nesměl překročit dva roky. Jakým způsobem bude naplněno toto ustanovení v ČR, usnesení vlády neobsahuje.
Kde se budou nacházet akcelerační zóny však bude teprve určeno. Vymezování akceleračních zón bude dle významu jednotlivých zón zajišťovat stát, kraje a obce. Schválené usnesení vlády uvádí základní postup pro vymezování vhodných oblastí pro OZE v jednotlivých nástrojích územního plánování a dělá první krok k tomuto vymezení, kterým je schválení návrhu na zpracování aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky.
Závěrem je vhodné uvést, že i když vláda ve svém usnesení o vytvoření akceleračních zón neurčila termín, do kdy by Politika územního rozvoje ČR měla být aktualizována a mapa akceleračních zón zveřejněna, nejzazší datum pro tyto závazky stanoví směrnice RED 3. Článek 15c říká, že „Do 21. února 2026 členské státy zajistí, aby příslušné orgány přijaly jeden nebo více plánů, které jako dílčí část oblastí uvedených v čl. 15b odst. 1 určí oblasti pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie“.