Vodíkové palivové články v energetice

Elektrické generátory s technologií AFC (Alkaline Fuel Cell) nabízejí efektivní náhradu za dieselagregáty. Nový systém Gencell BOX a osvědčený generátor Gencell BOX 48V / 5kW (10 kW) od Stand by Energy jsou inovativní řešení pro spolehlivý zdroj energie. S nízkým provozním hlukem a nulovými emisemi škodlivin jsou ideální pro komerční i odlehlé lokality.

ComAp navázal strategickou spolupráci s holandským výrobcem palivových článků Nedstack

ComAp, světová jednička v řídicích systémech pro záložní a nezávislé zdroje energie, uzavřela strategickou dohodu s předním výrobcem palivových článků Nedstack. Cílem spolupráce je vývoj řídicího systému pro palivové články, který tuto technologii bezproblémově integruje do systémů pro nezávislou výrobu energie a zajistí tak, že energie z palivových článků bude splňovat přísné požadavky na výrobu elektrické energie. Využitím palivových článků obě firmy podporují inovativní řešení pro spolehlivější a udržitelnou energii.

Saudi Railway Company ve spolupráci s Alstomem představuje první osobní vodíkový vlak v Saúdské Arábii

Společnost Saudi Rail Company (SAR) ve spolupráci se společností Alstom, světovým lídrem v oblasti chytré a udržitelné mobility, od 15. do 26. října v Rijádu uvedla první osobní vlak na vodíkový pohon Coradia iLint. Šlo o výjimečnou událost a první představení vlaku na vodíkový pohon v oblasti Blízkého východu a Afriky. Spolupráce mezi SAR a společností Alstom potvrzuje odhodlání hledat a testovat inovativní řešení udržitelné mobility s cílem snížit emise uhlíku z dopravy a splnit cíle takzvané Vize 2030, stanovené vedením země.

Plánované koridory na dovoz vodíku do ČR

S cílem podpořit evropské a národní cíle pro dekarbonizaci a přispět k transformaci energetiky a rozvoji vodíku, spolupracuje společnost NET4GAS se svými partnery na rozvoji několika mezinárodních projektů jeho přepravy, které by umožnily dovoz cenově dostupného vodíku do našeho regionu.

Společnost LEANCAT s.r.o. rozšiřuje své produktové portfolio o elektrolyzéry

Jedním ze členů HYTEPu je i ryze česká společnost LEANCAT, která vznikla v roce 2016 jako výsledek spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a technologickou skupinou JABLOTRON. LEANCAT staví na letité zkušenosti a unikátním patentovaném objevu profesora Vladimíra Matolína z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jehož tým vyvinul nový typ katalyzátoru a metodu jeho aplikace, které umožní významnou redukci platiny, nicméně ke komercializaci patentu nakonec nedošlo.

Nadace ORLEN Unipetrol podporuje vzdělávání v oblasti vodíkových technologií

Nadace ORLEN Unipetrol podporuje vzdělávání v oblasti vodíkových technologií

Nadace ORLEN Unipetrol podporuje vzdělávací činnosti v mnoha oblastech, mezi které patří i vzdělávání v oblasti chemického průmyslu a alternativních paliv. Jedním z podporovaných projektů je také soutěž určená pro studenty středních škol s vodíkovými autíčky. V národním finále soutěže Horizon Hydrogen Grand Prix v rámci, které se sestavují a následně závodí s autíčky poháněnými vodíkovým palivem, vybojovalo litvínovské Gymnázium T.G. Masaryka první místo. 

Valcon International s.r.o. dodává, instaluje a uvádí do provozu rozšíření elektrolyzéru pro ČVUT

Valcon International s.r.o. dodává, instaluje a uvádí do provozu rozšíření elektrolyzéru pro ČVUT

Valcon International s.r.o. Hydrogen Generation | Valcon (valcon-int.com) v průběhu roku 2023 realizuje několik vodíkových projektů. Jedním z nich je rozšíření stávajícího elektrolyzéru pro ČVUT, Ústav automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel.

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union