Rozhovor o nízkouhlíkovém vodíku s Bertem Backerrem (ExxonMobil)

Rozhovor o nízkouhlíkovém vodíku s Bertem Backerrem (ExxonMobil)

V rámci Hydrogen Days jsme pro vás vyzpovídali 5 osobností vodíkové světa. Konkrétně Martina Tenglera (Bloomberg NEF), Guy Verkoeyena (WaterstofNet B), Frederika Wewetzera (KH2, Hzwo), Katarínu Sasarákovou (Košický region, Odbor regionálního rozvoje) a Berta Backkera (ExxonMobil). Jako první, z této série, vám přinášíme rozhovor s panem Bertem Backerrem z ExxonMobil, se kterým jsme rozebírali hlavně roli nízkouhlíkového vodíku a jeho názor na aktuální postavení LCH.

Posláním společnosti ExxonMobil v oblasti nízkouhlíkových řešení je "urychlit světovou cestu k uhlíkové neutralitě ". Abychom toho dosáhli, zaměřujeme se na oblasti, kde již máme zkušenosti a technologie, a kde věříme, že můžeme mít největší dopad. Jedná se o zachycování a ukládání uhlíku, lithium, pokročilá nízkoemisní paliva a nízkouhlíkový vodík.  Chceme být také hráčem v oblasti vodíku, kde můžeme nabídnout přidanou hodnotu a uspokojit poptávku zákazníků.  Modrý vodík je takovou oblastí, v níž máme výhodné dodávky zemního plynu a dobrý přístup k úložištím CO2, nicméně opomíjet nechceme ani další barvy vodíku; reflektujeme požadavky trhu a zároveň vyvíjíme nové technologie, takže zůstáváme otevření i dalším druhům vodíku. Vodíkový byznys pro nás není novinkou. Dnes jsme jedním z největších hráčů na trhu s vodíkem na světě a v našich rafinérských a chemických provozech vyrábíme a spotřebováváme více než 1 milion tun vodíku ročně. Investujeme jak do vývoje vodíkových technologií na straně výroby, tak i do technologií, které umožňují využití vodíku právě v průmyslu.  Dobrým příkladem je naše nedávno oznámená strategická spolupráce se společností Zeeco, jejímž cílem je uvést na trh hořák připravený na 100% využití vodíku, což je klíčové řešení, které umožňuje změnu paliva pro průmyslové procesy.

  • Považujete stávající úpravy EU v oblasti nízkouhlíkového vodíku za dostatečné, resp. vyhovující?

Stručně řečeno: ne. Regulace EU v oblasti vodíku byla z velké části dokončena, ale je nutné říci, že relativně upřednostňuje vodík z obnovitelných zdrojů. To považujeme za potenciální riziko zpomalení celkového zavádění vodíku v průmyslových odvětvích, která se obtížně dekarbonizují z důvodu omezené dostupnosti nebo vysokých nákladů v některých částech EU. Domníváme se, že k zajištění klimatických ambicí EU bude zapotřebí jiných forem nízkouhlíkového vodíku , včetně vodíku ze zemního plynu  se zachycováním a ukládáním uhlíku, protože rozšíření technologií obnovitelného vodíku a velkého množství energie, které vyžaduje, bude trvat dlouho. Uvítali bychom, kdyby příští Evropská komise přezkoumala Vodíkovou strategii EU a otevřeně uznala úlohu, kterou mohou všechny formy nízkouhlíkového vodíku (včetně vodíku na bázi zemního plynu a jaderné energie) hrát při poskytování nákladově konkurenceschopnějšího řešení pro evropský průmysl. Nová Komise by také měla zvážit odstranění překážek v politikách EU (včetně směrnice o obnovitelných zdrojích energie), které omezují rychlejší rozšiřování trhu EU s vodíkem tím, že umožní všem formám nízkouhlíkového vodíku přispívat na základě jejich potenciálu snižovat emise CO2 a náklady na základě jejich životního cyklu. Jsme znepokojeni mandatorními přístupy, které se snaží vytvořit trhy tím, že nutí evropský průmysl používat konkrétní technologie, protože mnoho průmyslových uživatelů nebude schopno platit vyšší náklady na vodík z obnovitelných zdrojů produkovaný na evropském trhu, protože tyto mandatorní přístupy se nevztahují stejným způsobem na dovoz. Dostupné dotace na překlenutí rozdílu v nákladech jednoduše nestačí. Fakticky to znamená, že EK svým přístupem zvyšuje překážku konkurenceschopnosti pro průmysl EU.  Evropský průmysl by neměl být nucen k investicím, které nemají oporu v tržní logice nebo si je jednoduše nemůže dovolit.  Konečně lze konstatovat, že stávající definice nízkouhlíkového vodíku je neúplná.  Doufáme, že se brzy dočkáme pravidel, která budou v souladu s pravidly stanovenými pro obnovitelná paliva a která budou prakticky použitelná i mimo EU.

Domníváme se, že k dosažení uhlíkové neutrality jsou zapotřebí všechny typy nízkouhlíkového vodíku, protože mohou být nejlevnější možností, jak snížit emise skleníkových plynů v určitých odvětvích nebo v určitých částech Evropy. V závislosti na tom, kde se nacházíte, může mít jedna forma nízkouhlíkového vodíku výhodu oproti druhé.  Důraz by měl být kladen na snižování emisí s nejnižšími náklady pro společnost, a nikoli na nařizování, který typ vodíku by měl být podporován nebo používán.

Domníváme se, že nízkouhlíkový vodík je potřebný k zajištění nákladově konkurenceschopných řešení pro některé průmyslové procesy, flexibilní výrobu energie a těžká nákladní vozidla. Cenová dostupnost je obzvláště důležitá pro zachování konkurenceschopnosti průmyslu EU a zde je klíčovým přínosem rozsah, který může nízkouhlíkový vodík poskytnout.