Británie podniká další kroky podporující přechod k bezemisní ekonomice

Británie podniká další kroky podporující přechod k bezemisní ekonomice

Velká Británie se, stejně jako ostatní evropské státy, zavázala významným způsobem snížit emise skleníkových plynů. A stejně jako v případech ostatních států, prochází i britský ekonomický systém a průmysl mnoha změnami. Británie má navíc velký potenciál pro využití obnovitelných zdrojů energie, zejména větru. V této souvislosti patří Británie k zemím s velkými vodíkovými plány. Celá řada projektů již existuje, nové vláda chystá. Na začátku července byl – s cílem lépe řídit investice do net-zero technologií v britském průmyslu – zřízen nový fond, tzv. National Wealth Fund (Fond národního blahobytu, NWF).

Velká Británie dlouhodobě podporuje snížení emisí skleníkových plynů. V této souvislosti byla zahájena transformace mnoha průmyslových odvětví. Podobně jako v EU, i Británie jde dvěma cestami: tam, kde to je možné, podporuje elektrifikaci využívající OZE, tam, kde to není možné, podporuje rozvoj využití obnovitelného vodíku. S tímto cílem vznikla řada nových iniciativ a systémů finanční podpory. Nejnovějším příspěvkem k podpoře národní transformace a přechodu k bezemisní ekonomice je zřízení NWF. Vznik tohoto fondu oznámila vláda ve druhém červencovém týdnu. Vláda též oznámila, že do Fondu s okamžitou platností převádí 7,3 miliardy liber, které budou využity pro investice do bezemisních technologií. Výslovně jsou zmiňovány např. výroba obnovitelného vodíku a zelené oceli. Investice fondu mají zajistit stabilitu a podpořit investiční důvěru soukromého sektoru. Fond však není ustaven jen jako poskytovatel financí; má také pravidelně pořádat setkání velkých britských bank a investorů se zájmem o obnovitelné zdroje energie a bezemisní technologie a zjišťovat jejich zkušenosti a sbírat podněty. V neposlední řadě má být NWF partnerem měst a obcí a finančně i institucionálně podpořit jejich přechod na bezemisní technologie. Podobně jako v ČR Fond spravedlivé transformace podporuje uhelné regiony, tak NWF se má zaměřit na vzdálené regiony a regiony, které dosud těžily z těžby a využití fosilních zdrojů.

Vedle Fondu zřídila vláda v lednu letošního roku novou iniciativu, tzv. Mission Control. Název iniciativy je odvozen o jejího úkolu – dohlížet na rychlý a hladký průběh přechodu na bezemisní ekonomiku. Cílem iniciativy je hledání národních synergií pro dosažení bezemisní budoucnosti a významné zvýšení kapacit OZE do roku 2030. Iniciativa Mission Control má urychlit odchod od fosilních paliv při současném zajištění energetické bezpečnosti a snížení nákladů na energie. Do čela iniciativy byl jmenován Chris Stark. Stark přichází ze skotské vlády, kde působil v oblasti energetiky a ve Výboru pro změnu klimatu. Právě Skotsko má s obnovitelnými zdroji energie velké zkušenosti; již několik let buduje on-shore i off-shore větrné farmy a v této oblasti nabízí celou řadu příležitostí (Offshore Wind Scotland).

Úřad vedený Starkem bude propojovat různá ministerstva a úřady, regulační orgán Ofgem a národní provozovatele přenosové a přepravní sítě, bude fungovat i jako platforma pro komunikaci s průmyslem. Pracovní jednání všech stakeholderů mají mj. usnadnit identifikaci případných legislativních i dalších překážek při přechodu Británie na bezemisní ekonomiku. 

Více na GOV.UK (Chris Stark to lead Mission Control to deliver clean power by 2030 - GOV.UK (www.gov.uk)) a na webu skotské vlády (Onshore wind - Renewable and low carbon energy - gov.scot (www.gov.scot)).

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.