NET4GAS ve spolupráci s MPO hostili vodíkové partnery České republiky

NET4GAS ve spolupráci s MPO hostili  vodíkové partnery České republiky

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku, která přispěje k rozvoji vodíkového hospodářství v Evropě.  

NET4GAS se účastní čtyř vodíkových partnerství (CEHC, CGHI, SEEHyC, SunsHyneCorridor), která mají za cíl vybudovat kapacity pro přepravu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Všichni partneři z řad provozovatelů evropských plynárenských přepravních soustav měli na začátku listopadu příležitost setkat se společně i s dalšími českými a evropskými představiteli energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. 

„Když je budoucnost nejistá, když si všichni stěžují na evropské strategie a české politiky, pak je nejlepší odpovědí těch, kteří mají v odvětví nainvestované peníze, začít o věcech otevřeně diskutovat. To je i případ Czech H2 Backbone Dialogu,“ uvedl na síti LinkedIn vedoucí partner Grant Thornton CZ David Pirner, který akci moderoval.

„Česko má díky své robustní plynárenské přepravní infrastruktuře a poloze ve středu Evropy jedinečnou konkurenční výhodu. Naším cílem je tuto příležitost využít na maximum, proto teď naplno pracujeme na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku a na vytvoření evropských vodíkových koridorů,“ uvedl na konferenci ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že právě vodík může mimo jiné významným způsobem přispět také k dosažení evropských cílů v oblasti dekarbonizace.

Na konferenci organizované NET4GAS pod záštitou MPO, zástupci provozovatele české plynárenské přepravní a v budoucnu i vodíkové soustavy, v souladu s národní vodíkovou strategií zdůraznili potenciál České vodíkové páteřní sítě. Ta propojí hlavní oblasti výroby vodíku s centry poptávky, a to jak v rámci České republiky, tak v celé Evropě. Účast mezinárodních hráčů ukazuje rostoucí význam České vodíkové páteřní sítě pro propojování evropských vodíkových iniciativ a strategický význam společnosti NET4GAS.

Strategický význam NET4GAS pro rozvoj vodíkového hospodářství zase potvrdil ministr Vlček.

Pohled na mapu budoucí evropské vodíkové přepravní soustavy ukazuje, že vodíková plynárenská infrastruktura v České republice může propojit budoucí zdroje obnovitelného vodíku v Severním a Baltském moři, na Ukrajině, v jižní Evropě, Řecku a v severní Africe s příslušnými evropskými koncovými spotřebiteli. K tomu pomohou regionální projekty, o kterých diskutovali účastníci setkání z řad budoucích výrobců, přepravců, ale také odběratelů z České republiky a dalších zemí.

K urychlení budování vodíkových koridorů provozovatelé plynárenských přepravních soustav, jako jsou GASCADE, OGE, Eustream, DESFA, GTSOUA nebo Bulgartransgaz, letos požádají Evropskou komisi o udělení statusu tzv. Projektů společného zájmu EU (PCI/PMI). Status PCI umožní rychlejší schvalování projektů a tím urychlí výstavbu vodíkové infrastruktury, která bude efektivně pokrývat rostoucí poptávku po vodíku v celé Evropě. Tato infrastruktura pomůže zároveň snížit evropskou závislost na fosilních palivech a jejich dovozu.

Zdroj: https://www.net4gas.cz/cz/media/tiskove-zpravy/zpravy/cesko-jako-klicovy-hrac-oblasti-prepravy-vodiku-plynarnici-jednali-vystavbe-evropskych-vodikovych-koridoru.html 

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.