Německo do roka zprovozní první vodíková potrubí

Německo do roka zprovozní první vodíková potrubí

Asociace FNB Gas podala německému regulačnímu úřadu pro síťová odvětví (BNetzA) společnou žádost provozovatelů přepravních soustav o schválení vytvoření páteřní vodíkové sítě. Jedná se o klíčový milník pro realizaci vodíkové sítě. Co to znamená pro NET4GAS a české vodíkové hospodářství?

Německý zákon o energetice cílí na vytvoření celoněmecké vodíkové sítě do roku 2032. Tím, že přepravci předložili společnou žádost, zemi posouvají blíže ke splnění cíle a zároveň ji řadí do čela rozvoje vodíkové infrastruktury v Evropě.

Zahraniční partneři tím dostali signál o postupujícím rozvoji vodíkového trhu. Pro NET4GAS se zároveň jedná o potvrzení významu vlastních vodíkových projektů, které mají být na německou infrastrukturu přímo napojeny a umožní tak přepravu komodity mezi Českou republikou a Německem. 

Optimalizovaná hlavní síť dosahuje délky 9 666 km. Z toho 802 km připadá na potrubí od 16 dalších potenciálních provozovatelů vodíkové sítě. Síť se má skládat převážně z repurposovaných plynovodů (přibližně 60 %), přičemž investiční náklady činí téměř 20 miliard EUR. Vstupní a výstupní kapacita systému činí přibližně 100 GW, respektive 87 GW.

Podle Thomase Gößmanna, předsedy představenstva FNB Gas, je vodíková síť hlavním předpokladem pro úspěšný náběh vodíkového hospodářství v Německu, a tím i pro dekarbonizaci průmyslu a dodávek energie. Poskytuje trhu jistotu potřebnou k investicích do vodíkového hospodářství a transformaci směrem ke klimaticky neutrální ekonomice. 

BNetzA nyní bude organizovat dvoutýdenní konzultaci, a pak nejpozději do dvou měsíců po předložení podkladů k žádosti BNetzA páteřní vodíkovou síť schválí. Následně budou moci TSO začít s budováním, přičemž první linie mají být převedeny na vodík již v příštím roce.

Do té doby je třeba vypracovat předpisy týkající se tržního modelu pro vodík včetně uvádění přepravních kapacit na trh. Kromě toho dosud nebyly vyjasněny budoucí tržní role, jako je skladování, zejména ve fázi náběhu trhu. Důležitá je také transformace distribučních sítí, aby bylo možné vytvořit celoplošnou vodíkovou síť.

Více informací na Hydrogen core network - FNB Gas (fnb-gas.de) 

 

Obrázek 1: Německá páteřní vodíková infrastruktura
Obrázek 1: Německá páteřní vodíková infrastruktura, zdroj: FNB Gas

Zdroj úvodního obrázku: Canva, FNB Gas, Getty Images
Zdroj článku: NET4GAS, Útvar strategie

 

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.