Společnost HyPoint přichází s řešením signifikantně zvyšujícím dolet vodíkových letadel

Společnost HyPoint přichází s řešením signifikantně zvyšujícím dolet vodíkových letadel

Společnost HyPoint, zabývající se vývojem řešení pro bezemisní leteckou dopravu na bázi vodíkových paliv, představila nové nádrže na zkapalněný vodík, které vyvinula společně se společností Gloyer-Taylor Laboratories. Dle dostupných informací se jim podařilo snížit velikost nádrží o 75 % v porovnání s dalšími kryonádržemi na trhu. Speciální kryonádrže jsou tak schopné údajně uchovat až 10x tolik zkapalněného vodíku v poměru k hmotnosti v porovnání se známými řešeními.

Představená kryonádrž BHL má rozměry 2,4 metrů na délku a 1,2 metrů na šířku. Celkově celý systém váží asi 67 kilogramů a je schopný uchovat až 150 kilogramů zkapalněného vodíku. Společnost plánuje nádrže dodávat společně se systémem vysokoteplotních palivových článků, který je dle jejich propočtů schopný dosáhnout u letounu De Havilland Canada Dash 8 Q300 (50 až 56 pasažérů) teoretického doletu až 4 488 kilometrů. Standardně tento letoun dosahuje za použití kerosinu doletu asi 1 558 kilometrů.

Pro více informací: https://hydrogen-central.com/hypoint-zero-emission-hydrogen-flight-range-ultralight-liquid-hydrogen-fuel-tanks/