Společnost Gebrüder Weiss představí v polovině září v Praze nákladní vůz Hyundai XCIENT Fuel Cell

Společnost Gebrüder Weiss představí v polovině září v Praze nákladní vůz Hyundai XCIENT Fuel Cell

Společnost Gebrüder Weiss představí v polovině září v České republice elektrické nákladní vozidlo na vodíkový pohon a realizuje pilotní rozvoz zásilek v Praze a okolí. Unikátní tichou a bezemisní technologii nákladního vozu Hyundai XCIENT Fuel Cell společnost předvede na mezinárodní logistické konferenci SpeedChain, kde bude k vidění v odpoledních hodinách. Médiím pak bude vůz představen na tiskové konferenci v Holešovické tržnici v Praze. Na tiskové konferenci, která se bude zabývat také budoucností městské mobility, vystoupí mimo jiné vedoucí oddělení Vodíkové technologie a inovace v energetice Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Ing. Aleš Doucek, Ph.D., jenž je zároveň předsedou představenstva České vodíkové technologické platformy.

Vodíkový vůz už společnost Gebrüder Weiss více než rok využívá v běžném provozu ve Švýcarsku, kde se osvědčil. Výkon elektromotoru je 350 kilowattů a spotřeba se pohybuje kolem 7,5 kilogramu vodíku na 100 kilometrů. Ukázalo se, že stoupání a nízké teploty v zimě nemají na vodíkový nákladní vůz žádný vliv a výkon zůstává na stejné úrovni. Výhodou je také délka tankování, která v průměru nepřesahuje 12 minut. Běžný provoz vodíkového nákladního vozidla ve Švýcarsku umožňuje dostatečná infrastruktura plnících stanic – těch funguje v zemi celkem 9.

V České republice bude vodíkový nákladní vůz tankovat v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, kde se v současnosti pracuje na vývoji vodíkové čerpací stanice pro autobusy a nákladní auta. Společnost Gebrüder Weiss dlouhodobě testuje a implementuje inovativní technologie vedoucí k bezemisní přepravě, a chce tak přispět k dosažení klimatických cílů. V současné době uvažuje o rozšíření vozového parku o další nákladní auta s vodíkovým pohonem.