Společnost BloombergNEF očekává minimálně čtyřnásobné navýšení prodejů elektrolyzérů v roce 2022.

Společnost BloombergNEF očekává minimálně čtyřnásobné navýšení prodejů elektrolyzérů v roce 2022.

Společnost BloombegNEF publikovala výhledovou studii k vodíkovému trhu na další roky. Jednou z hlavních informací, které dokument přináší, jsou data v souvislosti s prodeji nových elektrolyzérů. V roce 2021 narostlo množství prodaných elektrolyzérů téměř dvojnásobně na hodnotu 458 MW prodaného výkonu. Tento rok se očekává růst, který by měl loňský překonat čtyř až pětinásobně.

Dle studie bude více jak 2/3 prodejů uskutečněna v Číně. Databáze BloombergNEF momentálně celosvětově eviduje projekty na více jak 122 GW výkonu elektrolyzérů. Dle studie by v roce 2022 měla zároveň narůst i spotřeba čistého vodíku zejména kvůli dvěma projektům v Číně, které by měly spotřebovat až 40 000 tun čistého vodíku ročně.

Report také informuje, že tento rok by mělo dojít k představení dalších vodíkových strategií v 22 zemích světa, mimo jiné USA, Brazílii, Indii nebo Číně.

Společnost BloombergNEF očekává, že většina spotřeby obnovitelného vodíku se tento rok odehraje v sektoru ocelářství, výroby amoniaku, methanolu, chemikálií a zpracování ropy.

Dle studie lze v roce 2022 očekávat rozjezd řady projektů na podporu zeleného amoniaku. BloombergNEF očekává, že transport vodíku vázaného v zeleném amoniaku bude prostřednictvím lodní přepravy dosažitelnější dříve než transport vodíku plynovody, a to zejména kvůli již existujícímu dodavatelskému řetězci.

Report dále podotýka, že nejvíce proponovanou technologií elektrolýzy vody by měla zůstat alkalická. BloombergNEF očekává, že trh bude v roce 2022 těmito elektrolyzéry obsazen z více jak 75 – 78 %. To je dáno zejména menší cenou alkalických elektrolyzérů a schopností lehčí škálovatelnosti.

Společnost BloombergNEF uzavírá studii informací, že do roku 2030 by obnovitelný vodík (vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů energie) měl být levnější než modrý vodík v radě modelovaných států (viz obrázek 1). Tento trend by měl nastat do roku 2030 dokonce i ve státech, které mají zásoby levného zemního plynu.

Obrázek 1

 

Pro více informací: https://cleantechnica.com/2022/01/30/bloomberg-predicts-massive-fall-in-green-hydrogen-prices/

https://www.greencarcongress.com/2022/02/20220208-bnef.html

https://about.bnef.com/blog/hydrogen-10-predictions-for-2022/