Seminář na téma „Využití vodíku v městské hromadné dopravě“

V rámci veletrhu Czechbus na Holešovickém výstavišti proběhne 3.11. od 11 do 13 hodin seminář na téma „Využití vodíku v městské hromadné dopravě". Ten zaštiťuje Česká vodíková technologická platforma a po celý den jej budou doprovázet komentované projížďky TriHyBusem.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Vodíkový TriHyBus znovu v Praze

Obyvatelé a návštěvníci Prahy budou mít ve čtvrtek 3. října jedinečnou příležitost znovu vyzkoušet unikátní TriHyBus - autobus poháněný prostřednictvím vodíkového palivového článku. V rámci veletrhu Czechbus na Holešovickém výstavišti proběhne 3.11. od 11 do 13 hodin seminář na téma „Využití vodíku v městské hromadné dopravě". Ten zaštiťuje Česká vodíková technologická platforma a po celý den jej budou doprovázet komentované projížďky TriHyBusem.

„Náš autobus je trojitě hybridní - primárním zdrojem elektrické energie je vodíkový palivový článek, ale doplňují ho ještě Li-ion akumulátory a ultrakapacitory. Vodíkové pohony nám v budoucnu umožní omezit závislost na ropných palivech. Také se jedná o čisté, bezemisní řešení," vysvětluje Ing. Aleš Doucek z Ústavu jaderného výzkumu Řež, který bude v na semináři v Praze přednášet. Právě tým výzkumníků z Řeže celý projekt, na kterém se podílelo několik českých a jedna německá firma, inicioval.

„K myšlence uvést na české silnice vodíkový autobus nás přivedla snaha ukázat, že vodíkové technologie fungují již dnes. Nakonec jsme se dostali k návrhu trojitě hybridního autobusu, jehož výhodou je nižší spotřeba paliva v městském provozu. Jedná se o jediný podobný projekt v nových členských zemích EU," doplňuje vedoucí projektu Ing. Luděk Janík.

Projekt získal řadu ocenění - mimo jiné medaili ze Strojírenského veletrhu v Brně za nejlepší exponát v roce 2010 a byl také nominován na prestižní Hermes Award veletrhu v Hannoveru. TriHyBus, který nedávno prošel modernizací palivového článku v mnichovském sídle firmy Proton Motor, je součástí vozového parku společnosti Veolia Transport v Neratovicích, kde jezdí na městské lince a kde také byla v rámci projektu postavena vodíková čerpací stanice.

Další technické informace o TriHyBusu i čerpací stanici najdete na webu:

http://www.trihybus.cz

Informace o semináři:

http://www.incheba.cz/main.php?pageid=4902&page_content_id=12630

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union