Renault představil vodíkovou dodávku HYVIA s dojezdem až 500 km

Renault představil vodíkovou dodávku HYVIA s dojezdem až 500 km

Společnost Renault Group představila výsledky svého dlouholetého projektu HYVIA. Těmi je bezemisní vodíková dodávka Renault Master Van H2-TECH prototype, která je schopná na jednu nádrž ujet až 500 km. Dodávka nabízí až 12 metrů krychlových prostoru a ke koupi by měla být dostupná v roce 2022. Do dodávky je namontován 30 kW palivový článek, 33 kWh baterie a nádrže schopné pojmout 6 kg vodíku. Celý vůz bude vyráběn ve Francii.

Tělo dodávky bude vyráběno v továrně Batilly poblíž německých hranic. O integraci elektrických a vodíkových zařízení do dodávky se postará společnost PVI, sídlící v obci Gretz-Armainvilliers. Elektrický motor dodávky bude vyráběn v továrně Cleón. Palivový článek se začne vyrábět v továrně Flins na konci tohoto roku. Nádrže na vodík bude dodávat společnost Faurecia.

Součástí projektu je i nový prototyp vodíkových plnicích stanic, který zajistí rychle doplnění paliva do 5 minut. Základem konceptu je výroba vodíku na místě poblíž plnicí stanice prostřednictvím elektrolýzy vody, případně doplňování vodíku pomocí trailerů se stlačeným plynem. Podobně jako v případě dodávky by všechny díly pro plnicí stanici měly být vyráběny ve Francii.

Pro více informací: https://www.hyvia.eu/en/