Rakousko publikovalo svou vodíkovou strategii

Rakousko publikovalo svou vodíkovou strategii

Rakouská vláda vydala minulý týden vodíkovou strategii. Ta cílí na výstavbu 1 GW elektrolyzérů do roku 2030 a předem stanovuje priority pro využívání obnovitelného vodíku. Ty vláda stanovila zejména pro oblasti průmyslu (ocelářství, chemický průmysl) a náhrady současného šedého vodíku obnovitelným. Rakouská vláda naopak nevnímá pozitivně využití vodíku v osobní dopravě, v malých a středních nákladních automobilech, ve vytápění domácností a při výrobě industriálního tepla, a to zejména kvůli nižší účinnosti k dnes dostupným jiným technologiím.

Strategie se řadí k velmi konzervativním, pokud by Unie měla cílit na výrobu 10 milionů tun obnovitelného vodíku do roku 2030, jak je to představeno ve strategii REPowerEU, podílelo by se na tomto cíli Rakousko pouze z 1 %. Rakousko cílí na náhradu 80 % veškerého využívaného šedého vodíku tím obnovitelným do roku 2030. Strategii nicméně kritizuje Rakouská obchodní komora, která jí vnímá jako příliš konzervativní, zejména v porovnání se sousedními zeměmi jako je Německo nebo Nizozemsko.

Pro více informací: https://www.euractiv.com/section/energy/news/austrias-new-hydrogen-strategy-slams-use-in-heating-transport/