Obří továrna na výrobu téměř 1900 tun modrého vodíku denně v americké Louisianě

Obří továrna na výrobu téměř 1900 tun modrého vodíku denně v americké Louisianě

V americké Louisianě vznikne obří továrna na výrobu modrého vodíku v hodnotě 4,5 miliardy dolar (100 miliard korun). O výstavbu komplexu se postará společnost Air Products, která jej také bude provozovat. Továrna by měla zachytit až 95 % veškerých emisí CO2 a tím uchovat až 5 milionů tun tohoto plynu v geologickém podloží, které je pro ukládání oxidu uhličitého v Louisianě příhodné. Od roku 2026 by měl komplex vyrábět denně až 21 milionů metrů krychlových vodíku, to se rovná přibližně 1900 tunám vyrobeného vodíku denně. Vodík bude mimo jiné využit i k výrobě modrého amoniaku pro mezinárodní světový obchod s vodíkem.

Projekt by měl zajistit trvalou práci pro 170 lidí a více než 2000 pracovních míst po dobu konstrukce komplexu. 21 milionů krychlových metrů vodíku by mělo být vyráběno už v roce 2026. Část vodíku bude zároveň stláčena do vodíkovodu společnosti Air Products, která se táhne podél pobřeží Mexického zálivu přes státy Texas a Louisiana.

 

Pro více informací: https://energiebezemisi.cz/novinky-v-oboru/v-louisiane-vznika-megaprojekt-na-vyrobu-modreho-vodiku-za-100-miliard-korun/

https://www.airproducts.com/campaigns/la-blue-hydrogen-project