Jak zajistit elektrickou energii a teplo pro mrakodrap? Palivovými články!

 lotte-world-tower-330Pokud se v současné době mluví o palivových článcích, je to často v souvislosti s automobilovým průmyslem a rozvojem osobních automobilů s nulovými emisemi. Nicméně důkaz, že palivové články se mohou uplatnit jako zdroj elektrické energie prakticky kdekoliv, přichází mimo jiné z hlavního města Jižní Koreje, Soulu.

Právě zde totiž začala v roce 2011 výstavba Lotte World Tower. Tato 555 metrů vysoká stavba se po očekávaném dokončení v roce 2015 zařadí mezi nejvyšší stavby světa. A přesto, že nebude nejvyšší stavbou na světě, jeden světový primát přeci jen získá: vyhlídková plošina umístěná ve 123. patře, 498 metrů nad zemí, se stane nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou.

Pro návštěvníka těchto stránek však bude zajímavější informace, že v suterénu Lotte World Tower budou instalovány dvě jednotky palivových článků PureCell® Model 400 od firmy UTC Power. Každá jednotka je schopná dodávat 400 kW elektrické energie a vyprodukovat za hodinu 450 kW tepla. Jednotky PureCell® Model 400 pracují na principu palivového článku s kyselinou fosforečnou. Na anodě i katodě se jako katalyzátor používají částice platiny o velikosti 4 - 5 nm. Pracovní teplota palivového článku se pohybuje v závislosti na aktuálních podmínkách okolo 160 °C. Jako zdroj chemické energie se bude využívat zemní plyn. S ohledem na rozvoj vodíkových technologií může být povzbudivé, že se v případě jednotek PureCell® Model 400 nejedná o jejich první instalaci. Například poblíž Soulu u města Anyang (přibližne 630 000 obyvatel) je v provozu elektrárna vybavená 12 jednotkami PureCell® Model 400, tedy jednotkami o celkovém výkonu 4,8 MW elektrické energie, což představuje pokrytí 5 % spotřeby města Anyang. Tento typ palivových článků dále nachází uplatnění také v nemocnicích, školách, hotelech, obytných domech, ale i průmyslu.

UTC Power: http://www.utcpower.com/products/purecell400

Lotte World Tower: http://www.skyscrapercenter.com/seoul/lotte-world-tower/