Hyundai chce prodávat první auta na vodík od roku 2012

Hyundai chce první auta na vodík, resp. vodíkové palivové články, představit v roce 2012 také ve Spojených státech. Automobilka zároveň naznačila, že nepůjde pouze o testování, mohla by se v omezeném množství prodávat.

"Chceme auta na vodík rozjet v malém měřítku, možná za hranicí demonstračního programu," řekla doslova Deborah Bakkerová, senior managerka pro regulaci a certifikaci při veřejném slyšení organizace EPA týkající se nových štítků pro zobrazování spotřeby.

Hyundai už se vývojem palivových článků zabývá déle než 15 let. Už dříve dal najevo, že v roce 2012 by chtěl začít auta na vodík vyrábět, ale pouze pro domovskou Jižní Koreu a že v prvním roce vyrobí pouze asi 1000 kusů. Přitom už dnes testuje v Kalifornii několik vozů Hyundai Tuscon přestavěných na pohon vodíkovými palivovými články.

Hyundai samozřejmě není jediná automobilka, která se vodíkem v palivových článcích zabývá. V patách jí je Toyota, General Motors, Honda i další velkovýrobci. Jak daleko se svými projekty jsou lze prozatím ale odhadovat jen zhruba. Toyota chce například začít prodávat auta na vodík až v roce 2015.

Zdroj: Hybrid.cz