EU dá miliardu eur na vývoj vodíkových palivových článků

Evropa dá v příštích šesti letech téměř miliardu eur (24 miliard korun) na vývoj palivových článků a vodíkových technologií. Informovala o tom Evropská komise. Cílem je dosáhnout rozšíření této ekologicky šetrnější technologie na trhu před rokem 2020.

Evropská unie se chce díky oznámené investici dostat do popředí ve vývoji vodíkových technologií. Od nich si mnozí slibují, že pomohou starému kontinentu čelit energetickým výzvám, s nimiž se nyní potýká. Vodíkový pohon má navíc potenciál v boji s globálním oteplováním, protože jedinou zplodinou jeho provozu je voda. K tomu je však třeba vyvinout levnou a čistou technologii výroby vodíku. Zatím se získává především ze zemního plynu a uhlí, což s sebou nese emise skleníkových plynů.

"Vývoj nových technologií je klíčový, pokud chceme naplnit cíle EU vzhledem ke klimatickým změnám a energetickým výzvám," řekl eurokomisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik. EU se loni zavázala, že do roku 2020 sníží objem skleníkových plynů o pětinu. Na 20 procent chce také zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie.

Do projektu by se měly zapojit desítky soukromých firem, univerzity a vědecké instituce. Evropská komise dá na financování 470 milionů eur, přičemž přinejmenším stejná suma by měla přijít od firem, které se do jednotlivých projektů zapojí.

Zdroj: ČTK a HFP