Dopravní podnik Ostrava vypsal tendr na vodíkovou plničku

Dopravní podnik Ostrava vypsal tendr na vodíkovou plničku

Dopravní podnik Ostrava (DPO) pokračuje s rozvojem vodíkového pohonu v ostravské MHD. Před nedávnem vypsal tendr na vybudování vodíkové plničky na Hranečníku, nacházející se na východním okraji města. Předpokládaná cena by měla být 150 milionů.

Plnička by měla být součástí autobusových garáží na Hranečníku a postavena by měla být v příštím roce. V druhé polovině roku 2023 se také očekává vyjetí prvních autobusů poháněných vodíkem. Tendr na tyto autobusy vypsal DPO už loni v dubu. DPO počítá s vypsáním třetího tendru, tentokrát na dodavatele vodíku pro plnicí stanici letos v létě.

Plán počítá nejprve se zavážením vodíku a později s výrobou přímo na místě. DPO cílí na použití nízkouhlíkového vodíku (modrý nebo obnovitelný vodík). Plnička by měla mít dva režimy výdeje, jeden veřejný pro osobní automobily s tlakem 700 bar a druhý pro autobusy s tlakem 350 bar.

Město postupuje v souladu se strategií kraje. Ten počítá do budoucna s objednávkou dalších 10 meziměstských autobusů na vodík, které by měly jezdit mezi Ostravou a Havířovem.

Pro více informací: https://zdopravy.cz/dpo-vypsal-tendr-na-vodikovou-plnicku-naklady-presahnou-150-milionu-105618/