Až na vrcholky hor… a s elektřinou v kapse

 

nectar-mobile-power-system-330Určitě se Vám už také někdy stalo, že se baterie Vašeho chytrého mobilního telefonu přihlásila o dobití zrovna ve chvíli, kdy jste očekávali důležitý hovor, kdy jste na notebooku potřebovali vyřídit ještě několik e-mailů, případně pořídit na kameru nebo fotoaparát jedinečné snímky, a po ruce samozřejmě nebyla žádná zásuvka. Pokud se Vám z nějakého důvodu takovéto situaci stávají častěji, než by se Vám líbilo, a kocháte se představou, že byste už nikdy nemuseli podobný problém řešit, mohla by Vás potěšit novinka od firem Liliputian Systems a Brookstone.

Zmíněné firmy uvádějí na trh mobilní, lehké a kompaktní zařízení pod označením Nectar Mobile Power System. Jedná se ve své podstatě o přenosný palivový článek založený na vysoce účinném systému s keramickou membránou. Jako zdroj energie využívá zařízení Nectar výměnnou kapsli obsahující butan. Ta má dle výrobce hmotnost pouhých 35 g s celkovým objemem 55 cm3. Vlastní zařízení má potom hmotnost 200 g a celkový objem 150 cm3. A cože tedy toto zařízení o celkové hmotnosti 235 g a objemu 205 cm3 vlastně nabídne? Dle výrobců to není nic menšího než 14 nocí, kdy se nemusíte na každém kroku rozhlížet po elektrické zásuvce, abyste si dobili typický chytrý telefon. Konkrétně výrobce uvádí, že jedna výměnná kapsle obsahuje až 55 W hod elektrické energie. Výstupní napětí je 5 V. Dobíjet je možné všechna zařízení, která jsou slučitelná s rozhraním USB 2.0, kterým je Nectar System vybaven.

Zařízení Nectar System prochází v současné době posledními testy před uvedením na trh. Již nyní je ovšem jisté, že bude povoleno brát si toto zařízení i na palubu letadla. Dle webových stránek www.brookstone.com si bude možné zařízení NectarTM Mobile Power System objednatod 15. 5. 2013, kapsle Nectar PodTM však budou zřejmě dostupné až v průběhu září 2013. Cena vlastního zařízení je $299,99 (cca 6000 Kč). Výměnné kapsle se pak budou prodávat v balení po 2 ks v ceně $19,99 (cca 400 Kč) za balení.

Nectar Power: http://www.nectarpower.com/

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union