5 významných výrobců nákladních vozidel získalo podporu od americké vlády

5 významných výrobců nákladních vozidel získalo podporu od americké vlády

Celkem 5 světově významných výrobců nákladních vozidel získalo na začátku listopadu 2021 podporu od americké vlády v hodnotě až 127 milionů dolarů, která má za cíl financovat vývoj nákladních automobilů na čistý pohon po dobu následujících 5 let. Součástí balíčku je i podpora nákladních automobilů s palivovými články na vodík. Iniciativa ‚‚SuperTruck 3‘‘ podpoří střední a těžkou nákladní dopravu s cílem zvýšit účinnost těchto vozidel a snížit emise skleníkových plynů.

Jednotlivé společnosti, které získaly podporu jsou:

  • PACCAR Inc, který se zaměří na největší těžké nákladní automobily s bateriovou trakcí a vodíkovými palivovými články. Cílem je vyvinout i dobíjecí stanice v řádech megawatt a ty úspěšně otestovat.
  • Volvo Group vyvine bateriový těžký nákladní automobily (největší třídy) s dojezdem 400 mil, zlepšenými aerodynamickými vlastnosti, elektrickým bržděním, novým typem pneumatik a automatizovaným systémem plánování tras. Podobně se také zaměří na dobíjecí stanice v řádech megawatt.
  • Daimler Trucks vyvine dva těžké nákladní automobily (největší třídy) s palivovými články schopnými dojezdu až 600 mil a výdrží 25 000 hodin. Tyto nákladní automobily navíc budou schopné uvézt stejné množství nákladu jako dieselové ekvivalenty.
  • Ford Motor Company vyvine a dostane do demonstrační fáze 5 vodíkových nákladních automobilů (střední velikosti, Class-6). Cílem je dostat podobný typ vozidel na cenovou hladinu konvenčních benzinových náklaďáků s podobnými vlastnostmi.
  • General Motors vyvine a dostane do demonstrační fáze 4 vodíkové nákladní automobily a 4 bateriové (střední velikosti, Class 4-6). Projekt se zaměří i na rozvoj čistého vodíku a výroby prostřednictvím elektrolýzy.

Pro více informací: https://www.energy.gov/articles/doe-announces-nearly-200-million-reduce-emissions-cars-and-trucks