Úspěšný provoz plynové turbíny na 100 % vodík v rámci projektu HYFLEXPOWER

Úspěšný provoz plynové turbíny na 100 % vodík v rámci projektu HYFLEXPOWER

Novými testy průmyslové plynové turbíny Siemens Energy SGT-400 bylo dosaženo významného milníku v oblasti použití čistého vodíku jako paliva. Plynové turbíny byly úspěšně poháněny ze 100 % obnovitelným vodíkem, stejně jako zemním plynem a různými jejich kombinacemi. Tato významná demonstrace proběhla v rámci projektu HYFLEXPOWER na závodě firmy Smurfit Kappa specializující se na výrobu papírových obalů ve francouzském Saillat-sur-Vienne. 

Cílem projektu HYFLEXPOWER bylo ukázat, že je možné přestavět stávající plynovou turbínu tak, aby fungovala s využitím vodíku, a že vodík může být využit jako flexibilní způsob skladování energie. Společnost Siemens Energy již v roce 2022 úspěšně otestovala provoz plynové turbíny s 30% obsahem vodíku smíchaného se zemním plynem. Nový demonstrační projekt "power-to-hydrogen-to-power" nyní prokázal, že turbíny s technologií snižování emisí "dry low" mohou být poháněny až ze 100 % vodíkem, stejně jako zemním plynem a různými směsmi mezi nimi. 

Projekt HYFLEXPOWER zahrnuje společnosti Siemens Energy, ENGIE přes svou dceřinou společnost ENGIE Solutions, Centrax, Arttic, Německé centrum pro letecký výzkum (DLR) a čtyři evropské univerzity. V rámci demonstračního projektu se vodík vyrábí elektrolyzérem o výkonu 1 MW na místě a následně se skladuje v nádrži o téměř 1 tuně kapacity a používá se k pohonu průmyslové plynové turbíny Siemens Energy SGT-400. 

Projekt, který obdržel finanční podporu z rámce programu Horizon 2020 Evropské unie pro výzkum a inovace, nyní zkoumá možnost rozšíření svého provozu na výrobu průmyslového tepla, a konsorcium také zkoumá způsoby komercializace projektu. 

Tento projekt ukazuje, že vodík může být použit jako palivo pro průmyslové turbíny a nabízí alternativu k dekarbonizaci průmyslových odvětví.

Zdroje:

https://www-powerengineeringint-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.powerengineeringint.com/world-regions/europe/world-first-gas-turbine-successfully-operates-with-100-green-hydrogen/amp/

https://www.siemens-energy.com/global/en/home/products-services/product/sgt-400.html#/

http://www.hyflexpower.eu/about/

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union