Společnost Air Products chystá v Rotterdamu největší evropský závod na výrobu modrého vodíku

Společnost Air Products chystá v Rotterdamu největší evropský závod na výrobu modrého vodíku

Společnost Air Products oznámila ambiciózní plány postavit a provozovat zařízení na zachycování emisí CO2 z existující výrobny vodíku v Rotterdamu. Ačkoliv přesná kapacita zařízení není zveřejněna, společnost tvrdí, že se stane průkopnickým hráčem na trhu s modrým vodíkem v Evropě, a to do konce roku 2026.

Cílem projektu Porthos CCS v Nizozemsku je skladování zachyceného CO2. Porthos, vytvořený ve spolupráci se státními firmami EBN, Gasunie a Port of Rotterdam Authority, si klade za cíl během následujících 15 let přepravit do vytěžených offshorových ložisek zemního plynu 2,5 milionu tun CO2 ročně.

Zmíněný projekt, který nedávno získal finální investiční rozhodnutí (FID), již uzavřel smlouvy na veškerou skladovací kapacitu 37 milionů tun s čtyřmi průmyslovými aktéry v Rotterdamu. Mezi tyto partnery projektu patří, společnost Air Products, společnost Air Liquide specializující se na průmyslové plyny, a ropné společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto 4 společnosti podepsali dohody o společném rozvoji a v roce 2021 obdržely dotace ve výši 2,1 miliardy EUR prostřednictvím nizozemské vládní iniciativy SDE++.

Společnost Air Products plánuje, že rafinerie společnosti ExxonMobile v Rotterdamu, již je zákazníkem pro šedý vodík, se po spuštění projektu stane odběratelem modrého vodíku.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že modrý vodík se však nepočítá do cílů EU, které stanovují, že do roku 2030 má 42 % spotřebovaného vodíku pocházet z obnovitelných zdrojů, jak je uvedeno v aktech v přenesené pravomoci.

Zdroje:

https://www.hydrogeninsight.com/production/largest-in-europe-air-products-announces-blue-hydrogen-plant-at-rotterdam-linked-to-dutch-offshore-ccs-network/2-1-1549667

https://www.airproducts.com/company/news-center/2023/11/1106-air-products-blue-hydrogen-plant-europe-and-exxonmobil-long-term-agreement