V brněnském výzkumném centru se budou vyvíjet palivové články pro oblast letectví

V brněnském výzkumném centru se budou vyvíjet palivové články pro oblast letectví

V Brně se rozjíždí projekty v přepočtu za téměř 5 miliard korun, které se zaměří na vývoj nové generace palivových článků pro letectví a vývoj komponent a architektury tepelného managementu pro hybridní letecké letouny velikosti srovnatelné s Boeingem 737. Finance na vývoj poskytne Evropská unie a soukromý sektor konsorciu vedenému společností Honeywell v rámci programu Clean Aviation.

Projekt NEWBORN se zaměří na vývoj nové generace palivových článků využitelných pro oblast letectví o výkonu v jednotkách MW, který bude napájen vodíkem. Jedinou emisí v rámci chemické reakce bude vodní pára. Na výzkumu a vývoji se bude podílet více jak osmnáct partnerů z deseti evropských zemí.

Finance rovněž získal projekt TheMa4HERA, který se zaměří na rozvoj komponent pro tepelný management v hybridních letadlech. Na projektu se bude podílet více jak 24 univerzit, výzkumných center, výrobců letadel a komponent z celkem deseti evropských zemí. Tepelný management je klíčovou součástí nastupující nové generace letadel, která má za cíl radikálně snížit emise z letectví. 

Ambicí obou projektů je komerční využití výstupů do konce této dekády.

Více o tématu: https://forbes.cz/pet-miliard-pro-vedce-v-brne-honeywell-ziskal-svetovy-projekt-na-vodikova-letadla/