Novinka na pumpách. Unipetrol bude prodávat vodík

unipetrol 330x200

Už za pár let by si mohli lidé vedle běžných paliv na pumpách načerpat do svých aut také vodík. O konkrétním plánu bude tento týden podle informací serveru iDNES.cz rozhodovat vedení Unipetrolu, který v Česku provozuje síť čerpacích stanic Benzina.

 Podle jednoho z manažerů má už firma projekt na využití vodíku připraven. „První pumpa se má stavět v Litvínově, vodík se k ní nebude vozit cisternou, ale půjde potrubím přímo z Chemopetrolu,“ říká manažer, který nechtěl být jmenován. Bude to tak první veřejná vodíková čerpací stanice v Česku.

„Nemá to zatím konkrétní časový rámec. Nemohu vyloučit, že například v roce 2018 několik vodíkových pump nebudeme mít,“ říká mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Pokud ale někde vznikne poptávka, firma je připravena vodík poskytnout.

„Kdyby nám například z Plzně zavolali, že nakoupí dvacet vodíkových autobusů, tak jim čerpací stanici na vodík do měsíce postavíme, kapacitu na výrobu vodíku máme,“ uvedl Duda s poznámkou, že Plzeň jmenuje namátkově.

 Unipetrol také jedná s Ústavem jaderného výzkumu (ÚJV) Řež o půjčení vodíkového autobusu s palivovými články (tzv. Trihybusu), který ústav několik let testuje v okolí Neratovic. Autobus má jezdit mezi Litvínovem, Mostem a Chomutovem. Unipetrol chce jednat s městy a místními dopravci o rozšíření projektu, aby nezůstalo jen u jednoho autobusu.

„Má to být takový dárek severním Čechám. Vytvořit zde ukázkový region s naprosto čistou, ekologickou dopravou,“ popsal manažer Unipetrolu první kroky připravovaného projektu. Druhá vodíková pumpa by pak mohla vyrůst v Praze a další na čerpacích stanicích Benziny v Plzni, Ústí nad Labem, Brně, v Olomouci a Ostravě.
Unipetrol se na masivnější využití vodíku v dopravě připravuje už delší dobu. Před časem vstoupil do České vodíkové technologické platformy, která sdružuje hlavní zájemce o zavedení vodíkových technologií v Česku. Jejími členy jsou především vysoké školy a výzkumná pracoviště jako je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Technická univerzita v Liberci, Centrum výzkumu Řež, ÚJV Řež a z firem například United Hydrogen.

Autoři: iDNES.cz , Vít Smrčka


Zdroj:

http://ekonomika.idnes.cz/unipetrol-chce-prodavat-vodik-dk8-/ekonomika.aspx?c=A151206_113032_ekonomika_map1

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union