ČEZ posiluje v čisté energii, kupuje výrobce přelomových palivových článků

cez logo 330x200

Polostátní společnost ČEZ pokračuje v nastartované strategii investic do malých firem zaměřujících se na obnovitelné zdroje a úsporné technologie. Po bavorském výrobci baterií pro solární elektrárny koupila menšinový podíl v drážďanské společnosti Sunfire, výrobci „obousměrných“ palivových článků.

 Sunfire vznikla před pěti lety. Dnes zaměstnává přes osmdesát lidí a spolupracuje se společnostmi jako Boing, Audi či Vaillant. Mezi její klíčové produkty patří palivové články, které fungují obousměrně. Palivo, jako třeba zemí plyn, dokáží přeměnit na elektřinu a teplo.

Zároveň však pracují i zpětně. Umožňují využít elektřinu z obnovitelných zdrojů k přeměně vodní páry na vodík a kyslík. Z vodíku lze pak vyrobit syntetická paliva, využít ho v průmyslu nebo dopravě. Klasická fosilní paliva tak nahrazují syntetickými produkty s neutrálním dopadem na emise CO2.

„Investicí do společnosti Sunfire pokračujeme v rozvíjení našich aktivit v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů,“ komentoval generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Drážďanskou firmu nepodporuje pouze tuzemská energetická jednička. Společnosti se od investorů podařilo nasbírat kapitál v řádu desítek milionů eur. Kolik z toho připadá na ČEZ, ani jedna ze stran nezveřejnila, podle mluvčího Sunfire Martina Jendrischika je to však druhá největší částka. Vůbec nejvíce do firmy vložili soukromí investoři sdružení v Sunfire Entrepreneur’s Club. Mezi významné podílníky patří skrze své kapitálové fondy i další významní energetičtí hráči jako francouzské Total a EDF.

„Díky novému kapitálu můžeme urychlit industrializaci našich výrobků, které se mohou stát jedním z pilířů decentralizovaného energetického systému budoucnosti,“ věří Nils Aldag, jeden ze tří spoluzakladatelů firmy.

ČEZ do Sunfire vstoupil skrze fond Inven Capital, prostřednictvím kterého investuje do nových technologií. Na jejich nákup společnost vyčlenila pět miliard korun. Pro Inven Capital jde o druhou podobnou investici. Letos v létě oznámil fond nákup podílu v bavorské společnosti Sonnenbatterie (více čtěte zde).

Autor: Jan Brož


 

Zdroj:

http://ekonomika.idnes.cz/cez-prostrednictvi-fondu-inven-capital-koupil-podil-ve-spolecnosti-sunfire-1vl-/ekonomika.aspx?c=A151123_154936_ekonomika_ozr

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union