Iveco ve spolupráci s Hyundai představily nový vodíkový autobus IVECO BUS E-WAY H2

Iveco ve spolupráci s Hyundai představily nový vodíkový autobus IVECO BUS E-WAY H2

E-WAY H2 je nízkopodlažní městský autobus o délce 12 metrů, vybavený 310 kW elektromotorem a vodíkovými palivovými články vyráběnými společností HTWO, což je značka vodíkových palivových článků Hyundai Motor Group. Se čtyřmi nádržemi nabízejícími každá kombinovanou kapacitu 7,8 kg vodíku a s jedním akumulátorem o kapacitě 69 kWh od FPT Industrial, značky Iveco Group specializující se na technologie pohonných jednotek, nabízí vozidlo dojezd 450 km za standardních provozních podmínek. 

E-WAY H2 umožňuje jak tankování vodíkem, tak dobíjení baterie elektrickou energií. Tento hybridní koncept od společnosti IVECO Bus se středním výkonem nejen optimalizuje způsob dobíjení vozidla, ale také pomáhá dosáhnout maximální účinnosti a odolnosti akumulátoru a palivového článku. 

E-WAY H2 bude vyráběn v továrnách IVECO BUS ve francouzském městě Annonay a italském Foggii. 

Iveco BUS E-WAY H2 nabízí několik výhod oproti tradičním dieselovým autobusům, včetně nulových emisí, dlouhého dojezdu, rychlého tankování vodíkem a snížených nákladů na údržbu. 

Hlavními výzvami, kterým E-WAY H2 čelí, jsou vysoké počáteční náklady na vodíkové autobusy a nedostatek infrastruktury pro tankování vodíku. Očekává se však, že tyto výzvy budou v následujících letech dynamicky řešeny, jakmile technologie tzv. „dospěje’’ a vlády a podniky investují do vodíkové infrastruktury. 


Zdroje: 

https://www.ivecogroup.com/media/corporate_press_releases/2023/october/iveco_group_and_hyundai_motor_company_unveil_a_new_hydrogen_city_bus  

https://energynews.biz/iveco-and-hyundai-unveil-hydrogen-powered-bus/  

https://h2.live/en/news/3130/  

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union