ČEPRO otevřelo svojí první vodíkovou plnicí stanici, která přispěje k dalšímu rozvoji udržitelné mobility

ČEPRO otevřelo svojí první vodíkovou plnicí stanici, která přispěje k dalšímu rozvoji udržitelné mobility

Nově otevřená vodíková plnicí stanice ČEPRO je čtvrtým zařízením svého druhu v České republice, což signalizuje dynamický rozvoj sítě vodíkové mobility. Tato inovativní stanice je vybavena dvojicí plnících pistolí, které umožňují plnění všech typů vodíkových vozidel, včetně osobních vozů, nákladních vozů, autobusů a vysokozdvižných vozíků. S tímto technologickým zařízením je zajištěna optimální dopravní dostupnost z metropole a plné technologické možnosti společnosti ČEPRO.

Ministr financí Zbyněk Stanjura vyjádřil svou důvěru v tuto iniciativu, která představuje další krok směrem k udržitelné dopravě a podporuje cíle Evropské unie v oblasti udržitetlné mobility. Vodík jako palivo pro vozidla s palivovým článkem (FCEV) nabízí ekologické řešení budoucnosti dopravy, přičemž vodíková plnicí stanice je klíčovým prvkem této transformace.

Technické parametry plnicí stanice:

1) Dvojice plnících pistolí (350 bar a 700 bar) – lze vždy plnit jen jednou pistolí 
2) Vzduchový kompresor pro pohon vodíkové technologie 
3) Pneumatické kompresory – 2x 600 bar, 1x 1000 bar 
4) Vysokotlaký buffer – 3x 350lt (500 Bar cca 30 kg H2) a 1x 30lt (900 bar cca 1,2kg H2) 

Plnicí stanice funguje na principu přepouštění vodíku z nádoby zdroje o definovaném tlaku (cca 200 bar) přes plnicí stanici s vlastními zásobníky (buffery) a možností komprimace tlaku do nádrže vozu - 350 bar autobus/nákladní automobil a 700 bar osobní automobil. Vodíková plnicí stanice a silniční vozidla jsou vybavena koncovkami podle mezinárodně uznaného technického standardu. Proces je velmi podobný tankování tradičních fosilních paliv. Po připojení plnicí pistole na ventil nádrže zamáčknete páčku a celý systém se postará o zbytek práce.

ČEPRO, společnost působící jako dodavatel a garant kvalitních pohonných hmot, se aktivně angažuje v přechodu mezi fosilní a alternativní energií v dopravním modelu České republiky. Kromě vodíkových plnicích stanic se firma zaměřuje i na další alternativní zdroje energie, jako například instalací fotovoltaických elektráren ve svých skladech pohonných hmot a výstavbou dobíjecích a plnicích stanic pro bezemisní dopravu.

Zdroje:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zive-cepro-spousti-svou-prvni-vodikovou-plnici-stanici/2378855?utm_source=twitter

https://www.ceproas.cz/produkty-a-sluzby/vodikova-plnici-stanice

https://ekonomickydenik.cz/cepro-otevrelo-svou-prvni-vodikovou-stanici-zatimco-eurowag-sazi-na-nabidku-lng-pro-kamiony/

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union