GasNet

GasNet

Skupina GasNet provozuje největší plynárenskou distribuční síť v České republice, a to jak délkou sítě, tak počtem zákazníků. GasNet zajišťuje 80 % distribuce plynu a spravuje 65 000 kilometrů plynovodů ve všech regionech České republiky mimo Prahu a Jihočeský kraj. Obsluhuje 2,3 milionu odběrných míst a ročně distribuuje zhruba 70 TWh. Skupina vznikla v roce 2020 oddělením od innogy a stala se prvním zcela samostatným distributorem energie u nás.

GasNet dlouhodobě investuje do své plynárenské distribuční sítě s cílem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek. Zároveň se připravuje na distribuci nízkoemisních a bezemisních plynů jako biometan a vodík.

Biometan začal do své soustavy GasNet vtláčet jako první distributor v Česku. První bioplynovou stanici v Rapotíně na severní Moravě připojil k síti na konci roku 2019. V současnosti podepsal GasNet smlouvy o budoucím připojení s 13 dalšími výrobci biometanu. V nejbližší době připojí bioplynové stanice v Litomyšli a v Mladé Boleslavi. V tuzemsku má biometan do roku 2030 potenciál nahradit až 10 % tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy.

Dlouhodobě se největší český distributor připravuje na to, že v soustavě začne v nadcházejících letech proudit také příměs vodíku („blend“). Ambicí společnosti je pak do roku 2050 distribuovat 100% čistý vodík.

Příprava distribuční sítě na vodík se zakládá zejména na její úpravě a modernizaci, která spočívá mimo jiné ve výměně části ocelového potrubí za polyetylenové umožňující distribuci čistého vodíku. Tento proces probíhá kontinuálně více než 20 let. Díky tomu už pokrývá polyetylenové potrubí přes 60 % místních sítí v obcích a městech. GasNet se rovněž zapojil do evropského projektu „Ready for Hydrogen“, který propojuje celkem 90 distributorů a plynárenských organizací z celkem 17 evropských zemí s cílem připravit se na nízkoemisní vodík a pomoci Evropě přejít na bezemisní ekonomiku.

V oblasti nových paliv patří též skupina GasNet k průkopníkům technologie LNG v nákladní silniční dopravě. Provozuje dvě LNG plnicí stanice v Mladé Boleslavi a Klecanech u Prahy. V roce 2022 plánuje otevření dalších dvou stanic.

 

Skupina GasNet

Klíšská 940/96

Klíše, 400 01 Ústí nad Labem

+420 555 90 10 10

www.gasnet.cz