Společnost MND koupila podíl ve firmě na výrobu generátorů vodíku

Společnost MND koupila podíl ve firmě na výrobu generátorů vodíku

Společnost MND koupila podíl ve firmě Nano Advanced Electrolysis s.r.o. Jde o startup založený v roce 2023, jehož hlavní náplní je vývoj a výroba industriálních PEM (Proton Exchange Membrane) generátorů s maximální kapacitou 1MW. Firma má ambice vyvinout a poté vyrábět generátory vodíku pro široký segment trhu s energiemi a vodíkem.

V rámci dvouletého programu, chce firma dokončit vývoj základních technologií, které nejsou aktuálně dostupné na trhu (zejména inovativní škálovatelný vysokovýkonný zdroj elektrického proudu zcela nové koncepce), vyrobit a certifikovat plně funkční prototyp generátoru vodíku. Tento prototyp již bude možné využit pro optimalizaci výroby vodíku za podpory strojového učeni, což významně posune průmyslovou efektivitu celého procesu. Mimo vlastní vývojářskou a konstrukční činnost se společnost bude věnovat propagaci činnosti a produktu, tak aby připravil trh na dokončeni prototypu a pomohl v ČR obecně rozšířeni povědomí o vodíkové problematice.

„Přesvědčila nás jejich technologie. Vodík je alternativním úložištěm vedle baterií, ale také strategickým palivem budoucnosti. Proto nám tato investice dává logiku,“ řekla ředitelka divize Energy Jana Hamršmídová. Za dva roky by firma chtěla mít funkční prototyp a poté by mohla následovat i sériová výroba.

Generátor vodíku by měl mít výhodu v tom, že bude schopný pracovat flexibilně podle toho, zda zrovna bude, či nebude přebytečná elektřina a kolik jí bude. Přebytečná elektřina je stále větším tématem s ohledem na rozvoj obnovitelných zdrojů, které pracují v závislosti na větru, slunci či množství vody, nikoli v závislosti na poptávce. „Řešení firmy Nano Advanced je poměrně revoluční. Trh s vodíkem zatím neexistuje, ale chceme být připraveni včas, možná budeme připraveni i s předstihem,“ uvedla Hamršmídová.

Firma předpokládá, že výrobu generátorů umístí do svého areálu v Lužicích na Hodonínsku.

I když se MND vždy soustředila na těžbu ropy a plynu, zabývá se i dalšími projekty v oboru obnovitelných zdrojů energie, ať už je to budování větrných elektráren na Ukrajině či stavba fotovoltaických elektráren. Zároveň spolupracuje na projektech pro ukládání uhlíku, které mohou pomoct dekarbonizaci. „Projekčně máme připravené pilotní úložiště,“ řekla Hamršmídová.

 

Zdroje: 

Tisková zpráva MND

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-firma-mnd-koupila-podil-ve-firme-ktera-vyviji-generator-vodiku-253230 

https://ekonomickydenik.cz/mnd-koupilo-majoritu-ve-startupu-ktery-chce-rozjet-vyrobu-inovativnich-elektrolyzeru/