Saudi Railway Company ve spolupráci s Alstomem představuje první osobní vodíkový vlak v Saúdské Arábii

Saudi Railway Company ve spolupráci s Alstomem představuje první osobní vodíkový vlak v Saúdské Arábii

Společnost Saudi Rail Company (SAR) ve spolupráci se společností Alstom, světovým lídrem v oblasti chytré a udržitelné mobility, od 15. do 26. října v Rijádu uvedla první osobní vlak na vodíkový pohon Coradia iLint. Šlo o výjimečnou událost a první představení vlaku na vodíkový pohon v oblasti Blízkého východu a Afriky. Spolupráce mezi SAR a společností Alstom potvrzuje odhodlání hledat a testovat inovativní řešení udržitelné mobility s cílem snížit emise uhlíku z dopravy a splnit cíle takzvané Vize 2030, stanovené vedením země.

První vodíkem poháněný vlak Coradia iLint od Alstomu se představil v Saúdské Arábii. Společnosti Saudi Railway Company a Alstom tak chtějí akcentovat jejich závazek vůči udržitelné mobilitě a redukci emisí skleníkových plynů.

Ukázka navazuje na memorandum, které SAR a Alstom podepsaly v září 2022 s cílem vyvinout nebo přizpůsobit vodíková řešení pro potřeby Saúdské Arábie. Osobní vlak Coradia iLint se vydal na svou první jízdu vodíkového vlaku v historii země.

„Jedná se o významný milník v historii Saúdskoarabských železnic a společnosti Alstom. Alstom je hrdý, že může být partnerem SAR a předvést v Rijádu vodíkový vlak. Tato spolupráce zvýrazňuje náš společný závazek k udržitelné dopravě a naše odhodlání podporovat inovace v železničním průmyslu. Vodíkové vlaky mají obrovský potenciál při snižování emisí uhlíku a představují smysluplnou alternativu k dieselovým vlakům na neelektrifikovaných tratích. Jedná se o důležitý mezník ve vývoji vlakových systémů na vodíkový pohon splňujících rostoucí potřeby kapacity Saúdské Arábie a sítí SAR. Jsme odhodláni spolupracovat se SAR v jejich úsilí o plnění závazků království v oblasti čisté energie a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060,“ uvedl Mohamed Khalil, generální ředitel společnosti Alstom v Saúdské Arábii.

Coradia iLint je první osobní vlak na světě poháněný vodíkovými palivovými články, které vyrábějí elektrickou energii pro rozpohybování soustavy. V loňském roce tento vlak ujel 1 175 km bez nutnosti čerpání paliva do vodíkových nádrží. První vlak s nulovými přímými emisemi CO2 je tichý, během provozu vypouští pouze vodu a je vybaven několika inovacemi: čistou přeměnou energie, flexibilním ukládáním energie a inteligentním řízením trakčního výkonu a dostupné energie. Společnost Alstom vyvinula řešení vodíkové trakce pro více platforem a podepsala několik smluv na vlaky poháněné vodíkovými články.První dvě flotily vstoupily do pravidelného komerčního osobního provozu už v loňském roce v Německu.

Souprava Coradia iLint se přímo na kolejích představila také v České republice a na Slovensku. V květnu roku 2022 projela v rámci Coradia iLint Railshow více než 25 českých a slovenských měst a přímo na palubě si zážitek z cesty vlakem poháněným vodíkem vyzkoušely tisíce lidí. „Jsem přesvědčený, že vodíkem poháněné vlaky jsou důležitou součástí budoucnosti dopravy také v České republice. Na delších neelektrifikovaných linkách představují finančně efektivní a pohodlné řešení bez přímých emisí. V dalším rozvoji na našem území ale zatím vodíkovým vlakům brání chybějící legislativní opora a rozsáhlejší infrastruktura,“ dodává Dan Kurucz,.ředitel společnosti Alstom Czech Republic a.s.

Alstom™ a Coradia iLint™ jsou chráněnými obchodními značkami Alstom Group

 

O Alstomu

 

 

Společnost Alstom sází na nízkouhlíkovou budoucnost, vyvíjí a prodává řešení, která poskytují udržitelné základy pro budoucnost dopravy. Od vysokorychlostních vlaků, metra, jednokolejek, tramvají až po systémy na klíč, služby, infrastrukturu, signalizaci a digitální mobilitu. Alstom nabízí svým různorodým zákazníkům nejširší portfolio v oboru. 150 000 vozidel v komerčním provozu po celém světě potvrzuje osvědčené odborné znalosti společnosti v oblasti projektového řízení, inovací, designu a technologie. V roce 2021 byla společnost pojedenácté za sebou zařazena do indexu Dow Jones Sustainability Index, World and Europe. Alstom se sídlem ve Francii a zastoupením v 70 zemích zaměstnává více než 74 000 lidí. Skupina vykázala za fiskální rok končící 31. března 2023 tržby ve výši 16,5 miliardy EUR. Více informací na www.alstom.com.

 

V České republice působí Alstom už více než dvě desetiletí a od roku 2021 provozuje výrobní závod v České Lípě, který je významný především svou svářečskou dílnou a lakovnou. Historie českolipského závodu sahá až do roku 1918 a v současnosti zaměstnává přes 1100 lidí, což z něj dělá jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Libereckém kraji.

 

 

 

Kontakt

 

Média: 

Judita URBÁNKOVÁ (Communication Manager, Alstom Czech Republic a.s.) – Tel: +420 702 145 355

 

Anna ZAŁUSKA (Communications Director, Alstom CEE) 

  

 

Tadeáš PEPŘ (FleishmanHillard Prague) – Tel: + 420 720 808 016