Do provozu byl uveden největší evropský závod na výrobu vodíkových palivových článků

Do provozu byl uveden největší evropský závod na výrobu vodíkových palivových článků

Společnost Symbio otevřela ve východní Francii, nedaleko Lyonu, největší závod v Evropě na výrobu vodíkových palivových článků. Gigafactory SymphonHy, s aktuální výrobní kapacitou 16 000 systémů palivových článků ročně si klade za cíl do roku 2026 zdvojnásobit tuto kapacitu na 50 000. Závod zabírá plochu 26 000 m2 s plánem rozšíření na 40 000 m2 a zahrnuje inovační prostor o rozloze 7 000 m2. Klíčovými prvky výrobního procesu jsou automatizace a robotika, které umožňují efektivní výrobu palivových článků za nižší náklady.

Skladba inženýrského týmu, který pracuje v SymphonHy, převyšuje na 450 odborníků, z nichž se 100 věnuje inovacím, a přibližně 20 doktorandů pokrývajících širokou škálu odborných oborů, jako jsou elektrochemie, chemie a materiálová věda. Tento výčet reflektuje ambici SymphonHy stát se světovým centrem excelence v oblasti vodíkových palivových článků.

Společnost Symbio, což je společný podnik společností Forvia, Michelin a Stellantis, působící v oboru mobility s nulovými emisemi více než 30 let, se stala lídrem v oblasti vodíkových palivových článků. Oproti původnímu portfoliu nabízí řešení pro širokou škálu vozidel, od lehkých užitkových vozidel až po těžké nákladní automobily a autobusy.

Současně společnost Stellantis, jeden ze společníků Symbio, plánuje rozšířit svou nabídku vodíkových vozidel pro lehká užitková vozidla i pick-upy, a to s ambicí elektrifikovat svou nabídku do roku 2030. Tato rozhodnutí korelují s očekávaným růstem využívání vodíku v automobilovém průmyslu a v dopravě obecně.

SymphonHy je klíčovou součástí strategického projektu HyMotive, který má nejen zvýšit výrobní kapacitu, ale také vyvinout průlomovou technologii pro dosažení konkurenceschopnosti v oblasti vodíkové mobility. Tento projekt má podporu Evropské unie a francouzské vlády prostřednictvím fondů Významných projektů společného evropského zájmu (IPCEI).

Projekt HyMotive zahrnuje víceletou investici ve výši 1 miliardy eur. S plánem na vybudování druhé gigafactory se očekává, že do roku 2028 se celková výrobní kapacita ve Francii zdvojnásobí na 100 000 systémů ročně. Cílem projektu je také vývoj technologie, která podporuje konkurenceschopnost palivových článků, aby do roku 2030 dosáhla srovnatelnosti s elektromobilitou na bázi baterií a tradiční tepelnou technologií.

SymphonHy, která začala s 50 zaměstnanci v roce 2019, nyní zaměstnává více než 750 lidí, a právě díky projektu HyMotive se očekává vytvoření dalších 1 000 pracovních míst.

„SymphonHy je důkazem vedoucího postavení Evropy z hlediska výroby a technologií. Společně s celým ekosystémem, který tvoři naši soukromí i veřejní partneři, jsme připraveni postoupit dál a učinit z vodíkové elektromobility udržitelnou, vysoce výkonnou a cenově dostupnou realitu. Továrna SymphonHy, zrealizovaná za méně než dva roky, je důkazem schopnosti společnosti Symbio plnit své závazky a podpořit urychlení zavádění vodíkové mobility s nulovými emisemi. První systém se 100% palivovým článkem sestavený v SymphonHy byl dodán v říjnu 2023, pouhý měsíc po uvedení továrny gigafactory do provozu.“ Uvádí CEO společnosti Symbio, Philippe Rosier.

SymphonHy aktivně přispívá k definování průmyslových standardů pro výrobu palivových článků, které budou sloužit jako model pro nové závody. Tato snaha je v souladu s ambicemi společnosti Symbio, která si klade za cíl vyrábět do roku 2030 celosvětově 200 000 jednotek palivových článků.

Zdroj:

https://www.stellantis.com/en/news/press-releases/2023/december/symbio-inaugurates-its-first-gigafactory-symphonhy-europe-s-largest-integrated-site-producing-hydrogen-fuel-cells-supporting-the-deployment-of-sustainable-and-efficient-mobility

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union