05252019so

Novinky

Auto na vodík poslali proti stěně. A vydrželo

Je auto na vodík bezpečné? O tom se v mnoha článcích mohutně debatuje. První auto na vodík ale nyní prošlo oficiálními crash testy a výsledek je vynikající.

Nezávislá testovací společnost Euro NCAP představila výsledky nejnovějších crash testů. Přinesly informace o pěti, respektive o sedmi vozech, protože testovaný Peugeot Rifter se prodává dále jako Citroën Berlingo nebo Opel Combo, takže výsledky se vztahují i na ně.

Vodík – bezpečný

Tím nejdůležitějším z celé série byl test Hyundaie Nexo, tedy vozu s palivovými články. To znamená, že pod podlahou jsou umístěny nádrže na vodík, které využívají palivové články k výrobě elektřiny. Crash testy ukázaly, že tento automobil není vůbec nebezpečný. Naopak. Získal plný počet hvězdiček a třeba v ochraně posádky zůstal jen o malý kousíček za dosavadním rekordmanem, Volvem XC40. Ze všech testovaných aut pak měl nejvyšší hodnocení za asistenční systémy, kdy získal 80 % možných bodů. Pro porovnání – nejhorší má 68 % bodů.

Rifter-Berlingo-Combo

Tím nejhorším je trojice osobních MPV dodávkového typu, které zastupoval v nárazových testech Peugeot Rifter. Nevedl si vyloženě špatně, ale za ochranu chodců získal jen 58 % možných bodů a o bodech za asistenční systémy jsme mluvili již výše. Takže ve výsledku jsou to čtyři hvězdičky.

A ti další

Další tři vozy už mají zase pětihvězdičkové ohodnocení. Jsou jimi Mazda 6, Mercedes-Benz A a hybridní Lexus ES. Pro srovnání – dvě posledně jmenovaná auta získala za ochranu chodců 92 resp. 90 % možných bodů.


Zdroj:

https://www.novinky.cz/auto/487171-auto-na-vodik-poslali-proti-stene-a-vydrzelo.html

Akce aktuální

Facebook

členové platformy

ČVUT FS
ÚJV Řež a.s.
VŠCHT Praha
UNITED HYDROGEN, a.s.
Centrum výzkumu Řež s.r.o.
Unipetrol
Pražská plynárenská, a.s.
Leancat s.r.o.
Český plynárenský svaz (ČPS)
GREEN REMEDY, s.r.o.
DEVINN – Development Innovation
Energy financial group (EFG)
ENVISAN-GEM, a.s.
CHEMINVEST s.r.o.
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i
ŠKODA ELECTRIC a.s.
Chart Ferox, a.s.
Projekt ČESKÁ VODÍKOVÁ TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA 2020 je spolufinancován Evropskou unií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.