04202019so

Novinky

Budoucnost veřejné dopravy v Moravskoslezském regionu: vodíkové autobusy

Moravskoslezský region by se v Česku mohl stát lídrem v oblasti ekologické veřejné dopravy. Jako první totiž hodlá využít vládní program RE:START a zařadit do provozu až několik desítek autobusů poháněných vodíkem. První vozy by mohly cestující svézt už v roce 2020.

Nové autobusy by se měly objevit nejprve na Havířovsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Páteř veřejné dopravy v těchto lokalitách posílí na šest desítek vozů na 27 linkách. Koncepce využití vodíku v dopravě počítá také s rozvojem sítě plnících stanic, a to nejen pro autobusy, ale také pro osobní automobily. Magistrát města Ostravy plánuje otevřít plnicí stanici a zároveň jedná o zapůjčení vodíkem poháněných aut pro interní potřeby samosprávy.

Další vodíkové stanice by se měly objevit v Litvínově, Praze a Brně. Vyloučen ale není vznik ani v dalších městech. V rámci evropských dotací je v Operačním programu Doprava k dispozici 200 milionů korun určených na výstavbu páteřní sítě plnících stanic. První automobilky plánují uvedení vodíkových vozidel na trh v ČR v roce 2019.

Využití vodíku v Česku zaštiťuje, podporuje a rozvíjí Česká vodíková technologická platforma  HYTEP.

„Využití vodíku v čisté mobilitě je jednou z významných cest šetrného přístupu k životnímu prostředí. Umožňuje nám navíc dopřávat si i nadále komfort, na který jsme dnes zvyklí. Jsme proto velmi rádi, že tuto technologii podporuje nejen Evropská komise, ale také česká vláda. Vodík je podle mého názoru budoucností především veřejné a nákladní dopravy i energetiky,“ uvedl Aleš Doucek, místopředseda představenstva HYTEP.

Rozšířit využití vodíku má za cíl snížit emise skleníkových plynů, závislost na dovozu energie a posílit konkurenceschopnost národního hospodářství. Vodíkové technologie jsou součástí Národního akčního plánu čisté mobility.

Na rozvoji využití vodíku spolupracuje ČR s Německem. O možnostech vzájemné spolupráce obou zemí diskutovaly v září v Berlíně na čtyři desítky expertů. Jedním z hlavních témat bylo zejména využití vodíku v dopravě a energetice. Odborníci se shodli na nutnosti spolupráce na úrovni vlád i podnikatelského sektoru. Setkání se uskutečnilo pod gescí Velvyslanectví České republiky v SRN, German Hydrogen Association (DWV) a Skupiny ÚJV Řež společně s Českou vodíkovou technologickou platformou HYTEP.


Zdroj: TZ HYTEP

Akce aktuální

07 5. 2019
14 5. 2019
15 5. 2019
All-Energy Exhibition & Conference 2019

15-16 May 2019, Glasgow, Scotland (UK)

Facebook

členové platformy

ČVUT FS
ÚJV Řež a.s.
VŠCHT Praha
UNITED HYDROGEN, a.s.
Centrum výzkumu Řež s.r.o.
Unipetrol
Pražská plynárenská, a.s.
Leancat s.r.o.
Český plynárenský svaz (ČPS)
GREEN REMEDY, s.r.o.
DEVINN – Development Innovation
Energy financial group (EFG)
ENVISAN-GEM, a.s.
CHEMINVEST s.r.o.
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i
ŠKODA ELECTRIC a.s.
Chart Ferox, a.s.
Projekt ČESKÁ VODÍKOVÁ TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA 2020 je spolufinancován Evropskou unií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.