02172019ne

Novinky

Z největší solární jachty se stala loď poháněná sluncem, větrem i vodíkem

Objevte loď mnoha tváří. Poprvé vyjela na moře jako extravagantní jachta MS Tûranor PlanetSolar, aby se stala prvním plavidlem na solární pohon, které obepluje modrou planetu. To se podařilo už před 6 lety a dnes pod novým jménem Race for Water brázdí oceány v podobě plovoucí laboratoře, jež kromě solárních panelů pohání i vodíkový systém a ve vzduchu se třepotající vlečný drak.

Co měla společného původní loď MS Tûranor PlanetSolar s Legolasem a Elrondem? Všechny tři jména se inspirovala elfským jazykem ze ságy Pána prstenů spisovatele J. R. R. Tolkiena. Vám, kteří nehovoříte plynně elfštinou, napovíme, že Tûranor v překladu znamená síla slunce.

Obří katamarán o délce 31 metrů s palubou pokrytou solárními panely (537 m²) si vysnil švýcarský průzkumník Raphaël Domjan. V září 2010 se v něm spolu s dalšími třemi členy posádky vydal na cestu kolem světa.

Expedice vyplula na cestu z Monaka, kam opět dorazila po 19 měsících v květnu 2012. Nešlo o žádný závod s časem ve stylu cesty kolem světa za 80 dní, kterou popisuje Jules Verne ve své stejnojmenné knize. Cílem mise bylo spíš propagovat obnovitelné zdroje energie. Největší solární jachta se během plavby zastavila v 52 městech 28 zemí.

Plavidlo vážilo skoro 100 tun, proto dostat ho pohybu dalo pořádnou fušku. Energie ze solární elektrárny na palubě se ukládala do 8,5 tunového bloku baterií, jehož plné dobití zabralo celé 2 dny. Nicméně, solární jachta vydržela jen z uložené energie fungovat 3 dny, aniž by potřebovala znovu „se opálit na slunci“.

Z luxusní jachty přeměna na plovoucí laboratoř

Po úspěšné výpravě se stala největší loď na solární pohon útočištěm vědců a mořských biologů. Vybavili plavidlo vlečnou sítí pro zachytávání plastového odpadu z oceánů a sbírali data.

Mimo jiné potvrdili hypotézu, že vyhozené plasty netvoří žádný velký plovoucí kontinent na hladině, ale shromažďují se ve formě mikroodpadu v hloubce kolem 30 metrů pod vodou, což výrazně ztěžuje čištění moří od zaneřádění plasty.

Nový majitel přidal dva nové způsoby pohonu: vodík a vítr

V roce 2015 přešla solární jachta do vlastnictví ekologicky zaměřené Nadace Race For Water (závod pro vodu), jež se také snaží bojovat proti znečištění oceánů plastovým odpadem. Kromě změny jména lodi na Race for Water a menších konstrukčních úprav se dočkala solární jachta i „vytunění“ o dva nové způsoby pohonu.

K 38 tisícům solárních panelů na palubě přibyl automaticky řízený tažný drak, který dokáže vystoupat do výšky 150 metrů. Jeho tah zvládne zvýšit rychlost lodi až dvojnásobně. Svou silou odpovídá klasické lodní plachtě o velikosti 500 m² nebo motoru s výkonem 200 kW.

„Trojkombo“ pohonů uzavírá palubní jednotka se schopností z mořské vody vyrobit vodík během kotvení v přístavu. Vodík se poté ukládá do lahví, kde zůstává k dispozici pro případnou výrobu elektrické energie. Jen z vodíkových zásob dostane loď dostatek energie pro svůj provoz po dobu 6 dní.


Zdroj:

https://www.elektrina.cz/z-nejvetsi-solarni-jachty-je-lod-se-tremi-pohony

Hydrogen Days 2019

Akce aktuální

Facebook

členové platformy

ČVUT FS
ÚJV Řež a.s.
VŠCHT Praha
UNITED HYDROGEN, a.s.
Centrum výzkumu Řež s.r.o.
Unipetrol
Pražská plynárenská, a.s.
Leancat s.r.o.
Český plynárenský svaz (ČPS)
GREEN REMEDY, s.r.o.
DEVINN – Development Innovation
Energy financial group (EFG)
ENVISAN-GEM, a.s.
CHEMINVEST s.r.o.
Projekt ČESKÁ VODÍKOVÁ TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA 2020 je spolufinancován Evropskou unií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.