08242019so

Články

Chcete být nezávislí na ČEZ? Pořiďte si baterii na vodík, stojí pár milionů

ELEKROLYZAo ooR4A 330

  • V Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež vědci vyvinuli kombinaci solárních panelů a vodíkové baterie, která pokryje spotřebu průměrné domácnosti na 24 dní bez svitu slunce.
  • "Odhaduji, že komerčně se bude takový systém moci prosadit tak za pět let, až půjdou ceny dolů," říká šéf projektu.
  • Výzkum trval čtyři roky, nyní se systém zhruba rok testuje.

 

O energetické nezávislosti sní stále více lidí. Někdo se chce zbavit závislosti na firmách, jako je ČEZ, dalším jde o ochranu proti případnému blackoutu a někomu jednoduše kvůli přílišné odlehlosti jejich domu nebo chalupy nic jiného nezbývá.

A právě ČEZ, respektive jeho dceřiná společnost ÚJV Řež (Ústav jaderného výzkumu), těmto lidem možná pomůže nezávislosti dosáhnout.

V ÚJV Řež totiž vědci vyvinuli a nyní testují kombinaci solárních panelů a vodíkové baterie, která pokryje spotřebu průměrné domácnosti na 24 dní.

Samy fotovoltaické panely mají jednu velkou nevýhodu – elektřinu dodávají, jen když svítí slunce. A to svítí nejvíce přes poledne a ne během večerní špičky. O poklesu výroby během zimy ani nemluvě. "Cílem našeho výzkumu bylo udržet simulovanou domácnost v ostrovním režimu bez jakýchkoliv nároků na odběr z elektrické sítě," říká Aleš Doucek, vedoucí oddělení Vodíkové technologie ÚJV Řež.

Výzkum trval čtyři roky, nyní se systém zhruba rok testuje. Jeho součástí jsou fotovoltaické panely o výkonu 7,36 kilowattu, elektrolyzér, olověné akumulátory o kapacitě 2,2 kWh, palivový článek a zásobník stlačeného vodíku o výkonu 150 kWh.

Pro srovnání – olověné baterie o stejné kapacitě by vážily okolo pěti tun.

Leží energetická nezávislost ve vodíku?

 

Celé to funguje tak, že jakmile je množství elektřiny vyrobené v solární elektrárně větší než aktuální spotřeba, je přebytečný výkon ukládán v bateriích. Když jsou baterie plně nabité, je přebytečný výkon využíván v elektrolyzéru na výrobu vodíku. Ten je pak skladován v nádrži.

V momentu, kdy domácnost potřebuje více elektřiny, než kolik umí poskytnout fotovoltaické panely na střeše, si systém nejdříve "sáhne" na energii v olověných bateriích. Až pokud je spotřeba větší, je skladovaný vodík zpětně přeměňován v elektrickou energii v palivovém článku.

Testovaný systém má zatím jednu velkou nevýhodu – cenu. "Asi záleží, na kolik si ceníte svoji energetickou soběstačnost," říká Doucek z ÚJV Řež s tím, že cena systému postaveného k účelům výzkumu byla v nižších jednotkách milionů korun.

"U nás ale bylo vše směřováno k výzkumu, takže to lze asi pořídit levněji. Odhaduji, že komerčně se bude takový systém moci prosadit tak za pět let, až půjdou ceny dolů," dodává.

 

Zdroj:

Petr Lukáč

Hospodářské noviny

http://byznys.ihned.cz/c1-63730370-cez-nezavislost-energeticka-solarni-panely-vodikova-baterie

Akce aktuální

09 9. 2019
71. Zjazd chemikov

September 9 - 13, 2019, Vysoké Tatry

10 9. 2019
f-cell

September 10 to 11, 2019, Stuttgart, Germany

23 9. 2019

Facebook

členové platformy

ČVUT FS
ÚJV Řež a.s.
VŠCHT Praha
UNITED HYDROGEN, a.s.
Centrum výzkumu Řež s.r.o.
Unipetrol
Pražská plynárenská, a.s.
Leancat s.r.o.
Český plynárenský svaz (ČPS)
GREEN REMEDY, s.r.o.
DEVINN – Development Innovation
Energy financial group (EFG)
ENVISAN-GEM, a.s.
CHEMINVEST s.r.o.
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i
ŠKODA ELECTRIC a.s.
Chart Ferox, a.s.
CYLINDERS HOLDING a.s.
Projekt ČESKÁ VODÍKOVÁ TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA 2020 je spolufinancován Evropskou unií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.